عوارض تزریق ژل

عوارض فیلر چیست | بهترین مرکز تزریق فیلر در تهران

عوارض ژل در نقاط مختلف صورت

فیلر یا پرکننده های درمال، ماده ای مصنوعی یا طبیعی هستند که به داخل خطوط، چین خوردگی ها و بافت های صورت تزریق می شوند تا ظاهر چین و چروک ها را کاهش داده و پری صورت را که با افزایش سن کاهش یافته است، بازگرداند. به این مواد تزریقی، فیلر های پوستی، ایمپلنت های تزریقی، پرکننده های چین و چروک یا پرکننده های بافت نرم نیز گفته می شود. از فیلر برای رفع خطوط لبخند، تزریق فیلر زیر چشم، برجسته سازی لب ها، ترمیم اسکار های آکنه و لیفت گونه ها استفاده می شود. با این حال، امکان بروز عوارض فیلر نیز وجود دارد.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2024

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

اکثریت قریب به اتفاق پرکننده ها قابل جذب هستند. بنابراین، بسته به محصول و فرد دریافت کننده، نتایج موقتی را ارائه می دهند که از ماه ها تا چند سال طول می کشد. بعضی از پرکننده ها به صورت دائمی در بازار عرضه می شوند و می توانند تا چندین سال ماندگاری داشته باشند.

طبق اعلام انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، تنها در سال 2017، 2.7 میلیون تزریق فیلر صورت گرفته که نسبت به سال قبل 3 درصد افزایش داشته است. در ادامه این مطلب، بیشتر بر روی موضوع عوارض فیلر متمرکز شده ایم تا چنانچه سوال یا ابهامی دارید در رفع آن به شما عزیزان کمک کنیم.

انواع فیلرهای پوستی

انواع فیلر های پوستی

انواع مختلفی محصولات پرکننده تزریقی دارای تأییدیه FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) در بازار وجود دارد که متخصصان و جراحان زیبایی از آن ها استفاده می کنند. به طور کلی، فیلر ها بر اساس ماده ای که از آن ساخته شده اند، طبقه بندی می شوند. این نکته ایمنی را همیشه با یاد داشته باشید: همیشه مطمئن شوید که FDA فیلر مورد نظرتان را تأیید کرده است. این گونه فیلر ها تنها از طریق یک پزشک دارای مجوز مانند جراح یا متخصص زیبایی در دسترس قرار دارند.

فیلرهای موجود در بازار به شرح زیر می باشند:

اسید هیالورونیک (HA)

اسید هیالورونیک یک ماده طبیعی است که در پوست شما یافت می شود. این ماده به برجسته سازی و آبرسانی پوست کمک می کند. فیلر های HA معمولاً نرم و ژل مانند هستند. نتایج آنها موقتی است و معمولا بین 6 تا 12 ماه یا بیشتر طول می کشند و سپس بدن به تدریج و به طور طبیعی ذرات را جذب می کند. اکثر پرکننده های HA همراه با لیدوکائین تزریق می شوند تا در به حداقل رساندن درد و ناراحتی در طول تزریق و بعد از آن کمک کنند. پرکننده های اسید هیالورونیک تأیید شده توسط FDA شامل موارد زیر هستند:

 • ژل کره ای رووفیل (Revofil)
 • تئوسیال (Teosyal) ساخت کشور سوئیس
 • پرفکتا (perfectha) و استایلج (stylage) ساخت کشور فرانسه 
 • محصولات ژوویدرم: Juvéderm XC, VOLUMA, VOLBELLA, VOLLURE
 • ژل بلوترو (Belotero) در انواع Volume ،Hydro ،Balance ،soft ،Intense
 • محصولات رستیلن: Restylane, Restylane Silk, Restylane Lyft, Restylane Refyne, and Restylane Defyne
 • ژل آلیاکسین (Aliaxin) در انواع مختلف FL ،SR ،GP ،EV در بازار موجود می باشند.
 • نورامیس (Nouramis) ساخت کشور کره، ژل آلاینا (Alayna) ساخت کشور آلمان و آیدیا (idea) ساخت کشور ایتالیا را نیز می توان نام برد.

کلسیم هیدروکسیلاپاتیت (CaHA)

هیدروکسیلاپاتیت کلسیم نیز یک ماده طبیعی است که در استخوان های ما یافت می شود. هنگام استفاده در فیلر تزریقی، ذرات کلسیم تقریباً میکروسکوپی بوده و در سافت ژل معلق می شوند. قوام یک پرکننده CaHA به طور معمول غلیظ تر از یک پرکننده اسید هیالورونیک است و به طور معمول نیز ماندگاری بیشتری دارد که در اغلب بیماران حدود 12 ماه است. هیدروکسیلاپاتیت کلسیم همچنین به تحریک تولید کلاژن طبیعی نیز کمک می کند و به طور معمول جهت رفع خطوط و چین و چروک های عمیق تر مورد استفاده قرار می گیرد. فیلر CaHA تأیید شده توسط FDA ژل Radiesse® است.

اسید پلی- اللاکتیک (Poly-L-lactic Acid)

اسید پلی- ال- لاکتیک یک ماده زیست سازگار (به این معنا که استفاده از آن در بدن بی خطر است) و یک ماده زیست تخریب پذیر مصنوعی است. سالهاست که از این اسید در ابزار های پزشکی مانند بخیه های قابل جذب استفاده می شود. محصولات اسید پلی- ال- لاکتیک از لحاظ فنی به عنوان “محرک کلاژن” طبقه بندی می شوند، زیرا مکانیسم اصلی آنها صاف کردن خطوط ریز و کمک به پوست در بازسازی کلاژن طبیعی است (این ژل پرکننده، چند روز پس از درمان از بین می رود). اسید پلی- ال- لاکتیک به طور معمول به منظور درمان چروک های عمیق تر صورت استفاده می شود و نتایج آن می توانند بیش از 2 سال به طول انجامد. فیلر های اسید پلی- ال- لاکتیک مورد تأیید FDA شامل ژل Sculptra® می باشد.

پلی متیل متاکریلات (PMMA)

پلی متیل متاکریلات (PMMA) یک ماده زیست سازگار مصنوعی است که از یک قرن گذشته در مصارف پزشکی به کار گرفته شده است. در پرکننده های پوستی، PMMA شکل یک “میکروسفر” یا یک توپ ریز را تشکیل می دهد که به طور نامحدود در زیر پوست باقی می ماند تا به پشتیبانی مداوم بپردازد. فیلر های PMMA همچنین حاوی کلاژن، یک ماده طبیعی موجود در پوست هستند که موجب استحکام پوست می شود. پرکننده های PMMA مصوب FDA شامل ژل Bellafill® (که قبلاً با عنوان Artefill شناخته می شد) است.

تزریق چربی اتولوگ (پیوند چربی به صورت)

تزریق چربی اتولوگ تنها نوع تزریق فیلر است که به جراحی نیاز دارد، اما نتایج آن می تواند تا سال های مدید ادامه یابد. در این روش، چربی خود شما به طور معمول با استفاده از لیپوساکشن از ناحیه دیگری برداشته می شود (در واقع اتولوگ به معنی “از همان شخص” است). سپس چربی خالص شده به صورت تزریق می شود تا به بازگرداندن حجم در گونه ها، شقیقه ها، پلک تحتانی یا سایر نواحی کمک کند. تزریق چربی به طور ایمن و دستیابی به نتایج عالی، مستلزم آموزش های تخصصی است و باید تنها توسط یک جراح زیبایی با تجربه و دارای بورد پزشکی انجام شود.

عوارض تزریق ژل

عوارض تزریق ژل چیست؟

به طور کل، بروز عوارض تزریق فیلر بسیار کم است، به این حال در برخی از افراد، بروز پیامدهای زیر رویت شده است. طبق گفته انجمن جراحان آمریکا، عوارض جانبی معمول زیر – که احتمال رخ دادن آنها در محل تزریق وجود دارد – می توانند به صورت آنی بروز پیدا کنند، اما معمولاً طی 7 تا 14 روز از بین می روند:

 • قرمزی
 • تورم
 • درد
 • کبودی
 • خارش
 • بثورات پوستی

عوارض جانبی نادر

اگرچه عوارض جانبی زیر کمتر شایع هستند، اما باید از آنها آگاهی داشته باشید:

 • عفونت
 • آسیب به رگ های خونی
 • نشت فیلر از محل تزریق به بیرون
 • حرکت پرکننده از یک منطقه به منطقه دیگر
 • گرانولوماس، نوعی واکنش التهابی به پرکننده
 • مرگ بافت، مجددا به دلیل مسدود شدن جریان خون
 • تشکیل ندول در اطراف محل تزریق، که ممکن است نیاز به برداشتن با جراحی داشته باشد.
 • کوری، که با تزریق پرکننده به شریان اصلی ایجاد می شود و جریان خون به چشم را مسدود می کند.

در فهرست زیر می توانید با کلیک کردن بر روی هر یک از گزینه از عوارض منحصر به آن آشنا شوید:

تزریق ژل نی نی سایت

ملاحظات امنیتی فیلر  

با وجودی که تزریق فیلر کاملاً ایمن و بی خطر است، اما انجام این مراحل می تواند به ایمنی شما کمک کند:

 • برای تزریق پرکننده به یک پزشک متخصص دارای مجوز، آموزش دیده و با تجربه پزشکی (یک متخصص پوست یا جراح پلاستیک) مراجعه کنید.
 • این پروسیجری است که باید در یک مرکز پزشکی انجام شود، نه در خانه یا در یک سالن زیبایی.
 • در مورد تجربه پزشک تان با نوع خاصی از پرکننده ای که انتخاب کرده اید، مشورت کنید. هرچه تجربه او در استفاده از محصول مدنظر تان بیشتر باشد، بهتر است.
 • فیلر را به صورت آنلاین خریداری نکنید. این موارد تنها توسط یک ارائه دهنده پزشکی قابل ارائه است.
 • پرکننده ها باید در بسته بندی های باز نشده قرار گرفته و دارای برچسب سرنگ باشند. برای اطمینان از سرنگ، آن را به دقت بازرسی کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که ماده تزریق فیلر برای سیاهی دور چشم یا گودی مورد تأیید سازمان غذا و دارو باشد.
 • از خطرات و عوارض جانبی احتمالی فیلر آگاه باشید.
 • اگر می دانید که به هر یک از ترکیبات پرکننده (مانند کلاژن) حساسیت دارید، از تزریق آن خودداری کنید.
 • فیلرهای مختلفی از کشورهای سازنده مختلف در بازار موجود است. برخی از این فیلرها چینی هستند. با وجودی که ممکن است در بین محصولات چینی هم موارد مرغوب و با کیفیت وجود دارد اما باید در خصوص عوارض فیلر چینی بسیار محتاط بود.
 • پزشک خود را از مصرف تمام داروها و مکمل های تان آگاه سازید. برخی از داروها ممکن است با مواد موجود در پرکننده ها اثر متقابل داشته و یا بر توانایی لخته شدن خون شما اثر بگذارند.

چه کسانی نباید تزریق فیلر انجام دهند

عوامل خطر فیلر  

در موارد زیر از تزریق فیلر خودداری کنید:

 • به هر دلیلی پوست تان ملتهب است (به عنوان مثال، در صورت وجود بثورات، آکنه فعال، کهیر و غیره)
 • به هر یک از ترکیبات پرکننده حساسیت دارید. (برچسب آن را مطالعه کنید.)
 • دارای یک اختلال خونریزی هستید.
 • باردار هستید، در دوران شیردهی به سر می برید و یا زیر 18 سال سن دارید. (در گروه های سنی جوان تر، ایمنی تزریق فیلر مورد مطالعه قرار نگرفته است)
 • پوست تان مستعد ابتلا به جای زخم و اسکار است. (به عنوان مثال، مبتلا به کلوئید یا رشد بیش از حد بافت اسکار هستید.)

جایگزین های مناسب برای فیلر  

پروسیجر های زیبایی بی شماری می توانند با موفقیت با علائم پیری و چین و چروک های اطراف چشم ها مقابله کنند. برخی از محبوب ترین آنها عبارتند از:

لوسیون های موضعی

برخی از لوسیون ها با افزایش گردش خون سلول ها، به کاهش خطوط ریز اطراف چشم کمک می کنند. برخی دیگر در آنها تحریک کمی به وجود می آورند که می تواند باعث شود مناطقی از پوست به طور موقت برآمده شود و گودی آن پر شود.

میکرودرم ابریشن

میکرودرم ابریشن شامل استفاده از ابزاری شبیه چوب دستی است که ذرات کوچک و ساینده ای را اسپری می کند تا لایه بالایی پوست را بساید و سطح زیرین نرم و نرم تری را در معرض دید قرار دهد. این روش به سفت تر شدن پوست و کاهش ظاهر چین و چروک کمک می کند.

درم ابریشن

این روش پوست را صاف می کند، ظاهر چین و چروک ها و اسکار ها را کاهش می دهد و با ایجاد اسکار در لایه بالایی پوست، پوست زیرین را در سطح قرار می دهد.

لایه برداری شیمیایی

در این روش لایه برداری، مواد شیمیایی روی پوست قرار می گیرند تا لایه بیرونی مرده را لایه برداری کند و لایه زیرین جدید و تازه ای را نمایان کند.

بهترین مرکز تزریق ژل

بهترین مرکز تزریق فیلر در تهران

حال که با عوارض فیلر آشنا شدیم، متوجه می شویم که تزریق فیلر امری بسیار حساس است که نیاز به دقت و تجربه بالایی دارد. از اینرو توصیه می شود برای تزریق فیلر تنها به یک مرکز خوب و معتبر و نزد یک متخصص با تجربه مراجعه کنید.

بسیار خرسندیم اعلام کنیم که مرکز زیبایی ما با بهره گیری از بهترین پزشکان و متخصصین زیبایی و هم چنین بهترین و با کیفیت ترین مواد، افتخار دارد خدمات تزریق فیلر را در محدوده شمال شهر تهران (شریعتی، قلهک، دروس، ظفر، زرگنده، کدویی، میرداماد، تجریش، فرمانیه، قیطریه، پاسداران) به شما عزیزان ارائه دهد. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و همچنین اخذ نوبت از این مرکز به صفحه اصلی مراجعه کنید.

شاد و زیبا باشید.

تحقیق و ترجمه: مینو زرفش

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن